עליות המחירים בשוק האמריקאי מביאה משקיעים ישראלים לממש את הנכסים שרכשו בשנים האחרונות. יש לא מעט משתנים שיכולים להשפיע על הצלחת העסקה ולכן הכנו עבורכם מדריך קצר, שיעזור לכם למכור את הנכס שלכם במחיר המיטבי, וישפוך אור על התהליך כולו.

הבית שלי מושכר, האם אני יכול למכור אותו?

כן, אך לא תמיד זה כדאי. בשוק יש שני סוגים של קונים: משקיעים ולא משקיעים. המשקיעים יהיו מוכנים לקנות את הבית מכם כאשר הוא מושכר, אולם הם מחפשים עסקאות אטרקטיביות במחירים נמוכים. מנגד, קונים שאינם משקיעים לא ירכשו בית שהוא מושכר. ברוב המקרים מומלץ להמתין עד שיסתיים חוזה השכירות ורק אז להעמיד את הבית למכירה.

הכנת הבית למכירה

הליך מכירת בשוק החופשי בארה"ב מתחיל בפרסומו באמצעות מתווך. המתווך שלכם מעלה את הבית למכירה במערכת ה MLS, הלוח בו משתמשים כל המתווכים בארה"ב. הקונים הפוטנציאליים מקבלים מיד הודעה על בית חדש שעומד בקריטריונים שלהם. בימים הראשונים שלאחר פרסום הבית, הוא זוכה לחשיפה הגדולה ביותר, ולכן חשוב שהמודעה תכלול תמונות באיכות גבוהה של הבית, כאשר הוא מואר, נקי ומסויד.

כל בית שונה ממשנהו, אולם ניתן לומר בהכללה ששיפוצים קוסמטיים קלים (צבע, החלפת שטיחים, גופי תאורה) הם השקעה שמחזירה את עצמה הן במחיר הבית, והן בקיצור משך הזמן עד מכירתו.

כמה שווה הבית שלי?

שוק הנדל"ן האמריקאי הוא משוכלל מאוד ומאפשר מידע מלא אודות עסקאות שהתבצעו באזור. בקשו מהמתווך שלכם שיוציא לכם דוח CMA, מסמך (חינמי!) שמפרט את הנכסים שנמכרו לאחרונה באזור, הדומים לנכס שלכם. כך תוכלו להעריך מהו המחיר ההגיוני עבור הבית שלכם. המחיר המבוקש איננו מדע מדויק, ותלוי במשתנים שקשה להעריך כמו מצב פיסי, מיקום ומאפיינים ייחודים כמו מחסן, מרתף וכו'. היעזרו במתווך בכדי להבין את הדו"ח, ואל תתביישו לשאול מה הביא אותו להמליץ על המחיר המבוקש.

המכירה עצמה

עם קבלת הצעה מקונה פוטנציאלי (בכתב בלבד!), קראו היטב את ההצעה ותנאיה. תוכלו לגיב להצעה בכמה אופנים: לקבל את ההצעה, לדחותה או להעביר הצעה נגדית המכונה Counter Offer בהליך של מו"מ.

לאחר שהוסכמו התנאים המסחריים, אך לפני החתימה על ההסכם, בקשו לראות את האישור העקרוני של הקונה, מכתב שמראה כי הוא אושר לקבלת הלוואת משכנתה. כך תמזערו את הסיכון שהעסקה לא תתממש כי הקונה לא הצליח לקבל משכנתה.

לקראת הקלוזינג, תקבלו מחברת הטייטל ניירת נוספת, ובכלל זה מסמך הקרוי Settlement Statement, הכולל את החישובים המספריים מהם נגזר הסכום נטו שיגיע למוכר. תידרשו להגיע לחתימה מול נוטריון בישראל ומשם תמשיכו לבית המשפט, לצורך קבלת חותמת אפוסטיל. את הניירת המקורית תשלחו בדואר אקספרס לארה"ב.

לסיום, חשוב מאוד לוודא שהבית רשום על שמכם ולא על שם חברה, וזאת על מנת להימנע מקשיים ועיכובים בקבלת הכספים. לעתים חברת הטייטל מוכנה להעביר את הכספים או ההמחאה אך ורק על שם האדם/החברה הרשומה כבעלים של הבית. במקרה כזה, ייתכן שתישארו עם המחאה שלא ניתן לפדות, ואז תיאלצו להגחי לארה"ב כדי לפתוח חשבון בנק חדש על שם החברה. מומלץ ליצור איתנו קשר מראש על מנת שנוכל לייעץ לכם מה לעשות בכדי להימנע ממצב זה.