היכן להשקיע: קרן ריט מניבה או פרויקט של בניה חדשה?

אז לאחר שבחנת כמה חלופות אפשריות, החלטת להשקיע בנדל"ן בארה"ב. אמנם בחרת נכון, אבל זו רק ההתחלה. בשוק הנדל"ן האמריקאי אפשרויות השקעה שונות עם מאפיינים ייחודיים שמתאימים לכל מיני משקיעים. היום נבחן שתי אפשרויות אטרקטיביות ורווחיות מאוד, כל אחת בדרכה שלה.

קרן ריט לנכסי דיור מוגן: השקעה לטווח ארוך המניבה הכנסה קבועה בראש שקט

הראשונה מבין השתיים, היא קרן ריט להשקעה בנדל"ן. קרן ריט הינה אפיק השקעה בו קבוצת משקיעים מתאגדת כשותפות, הרוכשת נכסי נדל"ן ומנהלת אותם. כל משקיע הוא שותף ומחזיק בחלק מהשותפות, בהתאם לגובה השקעתו. היתרון המובהק הוא האפשרות להשקיע בנכסים איכותיים עם תג מחיר של עשרות מליוני דולרים, בהם לא ניתן להשקיע באופן עצמאי. על פי רוב, השקעה בקרן ריט נחשבת להשקעה סולידית לטווח של 5-7 שנים, המניבה הכנסה שוטפת לאורך חיי ההשקעה. ברוב המקרים, התכנית העסקית תקבע כי בתום התקופה הקרן תפעל למימוש הנכסים במטרה להשיב למשקיעים את כספם בתוספת רווח.

כך למשל, בפרויקט הדיור המוגן של דזרט אינקם, אנו מאגדים קבוצת משקיעים וביחד חוברים לקרן REIT גדולה שרכשה שלושה קומפלקסים של דיור מוגן, בסכום כולל של 80 מיליון דולר. הנכסים מושכרים בחוזה ארוך טווח לחברה המובילה בשוק הדיור המוגן. המשקיעים ייהנו מהכנסה רבעונית לתקופה מתוכננת של חמש שנים, לאחריה הקרן צפויה להוציא את הנכסים למכירה. המשקיע ירוויח את התשואה השוטפת, בתוספת רווח ההון במכירה. ההשקעה נחשבת לסולידית במיוחד ומתאימה עבור משקיעים המחפשים וודאות, שקט נפשי ואינם ממהרים לקבל את כספם בחזרה.

פרויקט בנייה חדשה: השקעה לזמן קצר, עם פוטנציאל רווח עצום

מצד שני, ישנם הרבה משקיעים אשר מעדיפים השקעה לפרק זמן קצר יותר, מבלי להיפרד מהכסף לשנים רבות. למשקיעים כאלה כדאי לבחון פרויקטים יזמיים: בנייה או השבחה ומימוש מיידי.

בפרויקט של בניה חדשה, אנו חוברים לקבלן מנוסה וביחד עם קבוצת משקיעים ישראלים רוכשים קרקע זמינה לבנייה במיקום מבוקש. על הקרקע אנו בונים בתים חדשים ומייד מוכרים לקונים אמריקאים, בלי להשכיר ובלי לקבל הכנסה לאורך חיי ההשקעה. בסוף הפרויקט, כאשר הבתים נמכרים לקונה הסופי, מקבלים את קרן ההשקעה בחזרה בתוספת רווח נאה. המבנה המשפטי מקנה למשקיעים עדיפות בקבלת כספם לפני הקבלן וכן מבטיח את זכויותיהם בקרקע. פרויקטים מסוג זה נמשכים 12-24 חודשים, מיום ביצוע ההשקעה ועד לקבלת הקרן והרווחים.

מעבר ליתרון הברור של השקעה לזמן קצר, פרויקטים של בניה חדשה מניבים בדרך כלל תשואה גבוהה מאוד. מצד שני, הסיכוי לרווח גבוה טומן בחובו גם סיכונים: הוודאות בפרויקט בנייה נמוכה בהשוואה לקרן ריט המשכירה נכסים קיימים בחוזים ארועי טווח. כמו כן, לוח הזמנים בפרויקט בניה נוטה להשתנות, הוצאות הפרויקט אינן סופיות, ומחירי המכירה של הבתים, עליהם מתבססת הרווחיות של הפרויקט, הם הערכה מלומדת, בשונה מחוזה שכירות שתנאיו ידועים מראש.

ואחרי הכל – אז מה בכל זאת עדיף?

לסיכום, מדובר בשני אפיקים משתלמים ורווחיים: לקרן ריט יש סיכון נמוך וודאות גבוהה מחד, ומשך השקעה ארוך והכנסה שוטפת לאורך זמן, מאידך. פרויקט בנייה הוא קצר ורווחי מאוד, אך הוא מתאים למשקיע שאיננו זקוק להכנסה שוטפת ומסוגל להתמודד עם וודאות ברמה נמוכה יותר.

כמו תמיד, אנו נשמח לדון עמך, להבין את צרכיך והחליט יחד, איזו חלופה היא המתאימה ביותר עבורך.

מעוניין לקבל פרטים נוספים אודות השקעה בנכסי דיור מוגן או בניה חדשה? השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם.